JiCechy

Jiří Grygar – astronom se sportovním srdcem

Grygar_přednáškaCo je známé méně, a přesto to vyplňuje značnou část jeho života, je náklonnost ke sportu. Jeho životem se skutečně táhne jako ona pověstná červená nit. A ta představuje celou plejádu upřímných přátel. O této stránce jeho života jsme si s nastávajícím jubilantem povídali.
Pane doktore, mezi vašimi přáteli se traduje, že první sportovní výkon, který vás dokázal vůbec poprvé nadchnout, byl Kiesevetterův rekord v oštěpu. Ten jste viděl na vlastní oči?

Bylo to brzy po válce v Opavě, kde probíhaly atletické závody, a tam právě Kiesevetter překonal tehdejší československý rekord, ale už si nevybavuji, kolik to bylo metrů. Viděl jsem jen, že Kiesevetter stál jako socha a nechtěl tomu uvěřit.

V té době už jste byl příznivcem SK Slavie? Jak jste se ocitl mezi starými slávistickými legendami?

Za to může světový rekordman v hodu koulí a někdejší kapitán atletické Slavie inženýr František Douda. V době, kdy jsem vystupoval v TV seriálu z Bratislavy, mi přišel do práce do Řeže jeho dopis, že se zajímá o astronomii a ptal se, zda bych se s ním nechtěl sejít. Potkali jsme se v Praze u obchodního domu Máj, odkud mne zavedl do klubu 5P, který se tehdy scházel v restauraci U Šupů ve Spálené ulici. Příznivcem Slavie jsem byl od dětství. Můj táta byl totiž taky slávista.

Je už zaznamenanou skutečností, že i legendární borci Bican, Douda či Ogoun byli velmi zdatnými astronomy – amatéry. Můžete vydat přímé svědectví o jejich znalostech nějakým příkladem z vašich tehdejších debat a rozhovorů?

To je skutečně pravda. Pepi Bican znal například vzdálenosti jasných hvězd od Slunce ve světelných rocích a uměl na obloze najít skoro všechna souhvězdí. Podobně jako inženýr František Douda, který se zajímal i o filosofické důsledky astronomických objevů. Inženýr Milan Ogoun sledoval novinky z astronomie i kosmonautiky a často mne i předběhl s nějakou čerstvou zprávou, o které jsem ještě nevěděl. Všichni tři se věnovali astronomii stejně důkladně jako svému sportování.

(celý článek najdete v tištěném vydání 3/2016, ročník XII. - objednání předplatného zde)