canafest
dermat
Vantrh

BYLINKOVÁ PORADNA

 

Bylinková poradna Zuzany Bělíkové

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je u nás hojně rozšířeným plevelem a zároveň také velmi hodnotnou léčivkou, která má široké využití jak v léčitelství, tak v kuchyni. K léčebným účelům využíváme kořen, list i semena. Kopřiva obsahuje minerální látky, acetylcholin, histamin, vitamin C, provitamin A, ceněný chlorofyl a zvláště kořeny obsahují množství vápníku. Nálev z listů se používá jako podpůrný prostředek při cukrovce, jaterních a žlučníkových chorobách, střevních a žaludečních katarech a revmatizmu. Kopřiva také čistí krev a povzbuzuje látkovou výměnu. Je močopudná, a proto se hodí i do ledvinových čajů. Podporuje tvorbu červených krvinek a celkově posiluje organismus.

Semínka kopřivy jsou označována jako vysoce ceněný zdroj bílkovin. Používají se ke zlepšení mužské plodnosti a slouží jako tonikum pro „pány v letech“. Jako čaj lze kopřivu užívat formou nálevu, několikrát denně. Ve vlasové kosmetice se vlažný kopřivový nálev využívá k prokrvení pokožky. Vlasům nálev dodá lesk a pružnost.

V kuchyni se používají především mladé listy, které se hodí do zeleninových salátů, lze je přidávat do polévek nebo mixovat spolu s ovocem v dnes oblíbených smoothie nápojích.

Sbíráme vždy jen vrchní část rostliny s několika mladými listy, starší části rostlin a dřevnaté stonky jsou již nevhodné. Ideální je sbírat kopřivy časně z jara, nejpozději do konce května, později rostliny obsahují velké množství dusičnanů.

Výtažek z kopřivy obsahuje doplněk stravy Natur Diet – ACN od kosmetiky GERnétic  , který je vynikajícím podpůrným přípravkem při řešení mastné pokožky a akné. Užívá se jedna kapsle denně, ráno spolu s jídlem a dostatečným množstvím tekutin.

Přijďte relaxovat do kosmetických salonů GERnétic. Seznam salonů a více o francouzské kosmetice GERnétic najdete na www.gernetic.cz

Doporučujeme sledovat https://www.gernetic.cz/blog

Bylinkovou poradnu pro vás připravuje odborná kosmetička a školitelka GERnétic Zuzana Bělíková. Máte-li dotazy týkající se bylinek či kosmetické péče o pleť, zeptejte se v bezplatné poradně na https://www.gernetic.cz/faq/kosmeticka-poradna