JiCechy

Cílek – Co se děje se světem?

Média se v poslední době naučila používat silný kalibr. Jsou to samé kolapsy, pohromy, zhouby, neštěstí, a tato slova se na nás valí ze všech stran. Myslím, že takhle katastroficky by se uvažovat nemělo. Jedním z důvodů pro mě je nyní tak často zmiňovaný koncept hybridních válek, kdy se jedná o duši národa, davu, kdy se objevuje někdo, kdo chce s lidmi manipulovat, politicky nebo ekonomicky. A základní technika, jak s někým manipulovat, je probouzet strach. To je věc, která mi začíná vadit čím dál víc. A už si říkám, jestli část těch katastrofických zpráv je způsobena skutečně tím, že situace je doopravdy špatná, anebo tím, že někdo prostě potřebuje znejistit a zneklidnit společnost.

Pro širokou veřejnost jste znám tím, že se k aktuálním problémům světa dokážete vyjádřit nadčasově z rozmanitých úhlů pohledu s nadhledem vtipem i s konstruktivní skepsí. Můžete mi říci jak tedy žijeme?

Dle mého názoru žijeme v nejlepší ze všech možných epoch a nikdy jsme nežili tak dlouho a dobře jako nyní. Ale růst dobrého i zlého, pozitivního i negativního zároveň je vlastně patrný skoro ve všem. Například se rozevírají nůžky mezi informací a dezinformací a tak dále. Myslím si, že vzniká nová ideologie založená ne na dezinformování, ale na ředění informací, a normální člověk se pak v tomto prostředí nemá šanci zorientovat. 

(celý článek najdete v tištěném vydání č.1-2/2017, ročník XIII. - objednání předplatného zde)