JiCechy

Džentlmen a láska.

Jedna z nejpodivnějších svatebních fotografií 20. let, těžko se v těch unavených pohledech hledá ženich.

Proč se dnes muži nežení Tento problém řeší redakce časopisu Módní revue z r. 1927. Moderní muži jsou prý velcí egoisté a vymýšlejí si celé řady důvodů, proč se neženit:

  1. Protože by museli snížit svou životní míru. Jejich příjmy sotva stačí pro ně samotné, při velkých požadavcích společenských či sportovních, bez nichž se moderní muž neobejde. Je nepříjemné ustupovat od svých zvyků a dokonce se přizpůsobit, snad i podřídit přáním své paní.
  2. Není moderní ženit se dřív než v anglickém věku, ve 40 letech, a to už se moc přemýšlí. Mezi 20 a 30 lety, kdy se každá líbí a kdy se dovedou k zbláznění zamilovat, nemohou se ženit, protože by ženu neuživili.
  3. Je to snad zbytečné, když je tolik přebytečných dívek, ne vždy nepřístupných. O tom nás poučí i lidová filosofie v písničce „ne a nebudu se ženiti, raději za holkama choditi“.
  4. Mají dobrou výmluvu, že nejsou byty.
  5. Bojí se, aby se nenapálili, dívky prý nejsou, jako bývaly, nespokojí se domácností, ale myslí na zábavy a společnost.
  6. Rodiče jsou též modernější a ponechávají synům volbu.
  7. Nevkládají jim za nevěsty „dobré partie“, a tak ti nerozhodní stále odkládají. Najdou se někdy i muži v lásce zklamaní a zanevřou na celé ženské pokolení.
  8. Zrazují je ženatí přátelé, nešťastná manželství, časté rozvody.
  9. Ve vzácných případech jsou zahloubáni ve vědeckou práci a stálé studium a nemají ani příležitost udělat si známost.
(celý článek najdete v tištěném vydání č. 5/2017, ročník XIII. - objednání předplatného zde)