Džentlmen
Gentleman či chcete-li džentlmen.
Je to téma tak široké a dokonce tak aktuální, že se jen těžko dá plně obsáhnout. A především je plné otázek. Jsou ještě vůbec nějací džentlmeni? Stýská se ženám po mužích-džentlmenech, nebo jim připadají trapní? Kdy vznikl pojem džentlmenství? Je to jenom styl oblékání? Kdo to vůbec je gentleman? Podle původní definice to byl muž nejnižší vrstvy anglické nižší šlechty, v rozšířeném významu pak muž z urozené rodiny nebo vyššího sociálního postavení. Často je však za džentlmena označován i pouze společensky oděný muž (tedy ani urozený, ani zdvořilý), přičemž vznikají spory, zdali vůbec takto může být nazýván. Současný význam slova označuje muže vybraného vystupování, chovajícího se zdvořile a čestně. Robert OʼByrne, irský novinář a historik umění, pěkně charakterizuje takového současného džentlmena ve své knize Dokonalý džentlmen: Dokonale oblečený džentlmen je neocenitelným průvodcem bludištěm moderního odívání.
S vtipem a spolu s řadou informací nabízí praktické rady ohledně toho, co si na sebe vzít při každé příležitosti od zaměstnání po svatbu, na pláž i do správní rady. Nejenže se dozvíte, jak vypadat za všech okolností nejlépe, ale také se naučíte, jak se vyhnout neblahým módním faux pas, zbavit se zanedbaného či neupraveného vzhledu. Najdete tu vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli být dokonale oblečeni.“ Kde však hledali inspiraci naši pradědové a dědové, když chtěli vědět jak na to?
Počátky módních časopisů.
Samozřejmě i muži měli vždy svůj svět módy, který byl s tím ženským zachycován ve společenských časopisech. Avšak do devatenáctého století ani v kolébce módy, Francii, žádné módní časopisy nevycházely. Módní trendy udával zpočátku královský dvůr, zajímavé bylo i čtení cestopisů s popisem cizokrajného oblečení. Vycházely jakési věstníky z Louvru a Versailles, které kolovaly po evropských dvorech, a od poloviny osmnáctého století je nahradily kolorované módní karty. Až v roce 1867 vyšel poprvé americký módní časopis Harperʼs Bazaar, v r. 1892 časopis Vogue. Ve své sbírce mám francouzský časopis Le moniteur de la Mode journal du grand monde z roku 1876 s úžasnými ilustracemi, které byly typické pro přiblížení módy pro všechny časopisy až do doby prvních módních fotografi í z přelomu dvacátého století. A v našich zemích? Paní Antonie Melišová-Körschnerová v roce 1861 založila první česky psaný ženský časopis Lada, kde čtenářkám radila, jak skloubit francouzský šarm s českým krojem. Nejlepší pověsti se do konce století těšily francouzské časopisy, z nichž celá Evropa vykrádala ilustrace i články. V oblasti pánské módy vydával Vojtěch Čihař Zlaté dno − Módní listy pro krejčí, a to v letech 1862−1874.
(celý článek najdete v tištěném vydání č. 3/2017, ročník XIII. - objednání předplatného zde)