JiCechy

Gérard Philip v ohlédnutí.

Jeho babička ze strany maminky prý byla Češka z Prahy, nějakou dobu žila také v Brně a patřila k početné německé menšině na českém území. To se píše, někdo to tvrdí, někdo zpochybňuje,mně se líbí představa, že první názor je správný, stejně tak jako se mi líbí představa, že jednou donutím kamaráda Karla s autem, abychom si s knížkou Listy z Provence od Miroslava Horníčka na klíně vyjeli na hřbitůvek v Ramatuelle, romantickém skalním městečku nedaleko Saint-Provence, k místu posledního odpočinku geniálního francouzského herce GÉRARDA PHILIPA.

Nezapomenutelný Fanfán Tulipán a Cid zemřel, když mu bylo necelých 37 let. Jeho žena, tehdy dvaačtyřicetiletá Anne, zůstala až do konce svého života sama (zemřela ve třiasedmdesáti letech v roce 1990). Napsala o něm a jejich společném soužití dvě knížky – Kratší než vzdech a Setkání na kopci.
Gérard Philipe je legenda, ale to, co lze kromě jeho nejslavnějších filmů na DVD koupit, jsou nejrůznější nosiče s jeho hlasem, kterým načetl například nádhernou knihu Malý princ od Antoine de Saint- -Exupéryho.

(celý článek najdete v tištěném vydání č. 6/2019, ročník XV. – objednání předplatného zde)