JiCechy

Hrdinové léta.

Prázdniny nebyly nikdy ve sportu „okurkovou sezónou“.

Kdysi někdo v Čechách označil letní prázdninový čas za „okurkovou sezónu“. Byl tím myšlen čas fotbalový. To označení vyvanulo, patrně proto, že mu chybělo to základní − neobráželo skutečnost. Léto mělo vždycky své velké hrdiny. Na zemi, na vodě i ve vzduchu to již za časů mládí dnešních seniorů vypadalo úplně jinak. Vraťme se do těch dob a zavzpomínejme na vrcholné sportovní mistrovství tehdejších šampiónů.
 
Volejbaloví šampióni hráli ještě „pod širým nebem“.

Tahle sestava rozhodně snese i fotbalové označení vítězících reprezentantů „hoši zlatí“. Jsou na ní mistři Evropy 1955 a hned i světa z roku 1956. Volejbal byl nejrozšířenějším prázdninovým sportem, hrál se na hřištích, na trampských osadách, na plovárnách, prostě všude. Dnes už to zní neuvěřitelně, ale snímky dokazují, že vrcholné šampionáty se skutečně hrávaly pod širým nebem. Dva pražské příklady: Holešovice – Aksamitův stadión, Vinohrady – Na Smetance. Diváků chodilo dost. Hráli jsme totiž o medaile.

Štěpánka Mertová

Královna sportu atletika.

Ta zažila divácký boom ve špičkovém sportovním údobí Emila Zátopka. Chodilo se „na Emila“. Strahovský kopec vítal desetitisíce návštěvníků. Kromě toho největšího magnetu byla k vidění i další řádka skvělých domácích reprezentantů a špičkových borců z ciziny. I když byla mezi ženami nejblyštivější jména olympijských vítězek Fikotové a Zátopkové, dokázala Štěpánka Mertová udělat v disku evropský rekord a nadchnout vyznavače královny sportu také. Emil Zátopek Štěpánka Mertová
Cyklističtí matadoři Zářili na dráze. Nejčastěji na té brněnské. Tam kraloval olympijský vítěz Jiří Daler. V Praze zase Jaroslav Cihlář, ale jezdívalo se i na oválech v Lounech nebo Bratislavě. A v létě nejvíc. Symbolem léta na silnici byl sparťanský podnik Praha – Karlovy Vary – Praha se sparťanským šampiónem „Honzou“ Veselým. Startoval tu osmkrát, vyhrát dokázal sedmkrát a nový traťový rekord tu dokázal vytvořit pětkrát. To je bilance!

(celý článek najdete v tištěném vydání č. 9/2017, ročník XIII. – objednání předplatného zde)