JiCechy

Srí Lanka je srdeční záležitost.

Mgr. Marek Němec, majitel cestovní kanceláře Siam Travel, resortu 108 Palms Beach na Srí Lance a prezident Česko-thajské společnosti, mě přivítal ve své kanceláři v Myslíkově ulici v Praze jak jinak než šálkem cejlonského Čaje. Venku sněžilo a já se těšila, jak se při rozhovoru s ním přenesu na bílé pláže, pod palmy a do horkého písku.
Přivedlo vás cestování k podnikání, nebo podnikání k cestování?

V roce 1992 jsem se rozhodl, že se podívám do Thajska. V té době, těsně po revoluci, to byla pro většinu Čechů naprosto nedosažitelná exotika, a i pro mě to byl tenkrát první let v životě. Thajsko mě naprosto okouzlilo. A při procházce na pláži tehdy panenského ostrova Koh Samed jsem dostal nápad založit cestovní kancelář. Dnes je Thajsko jednou z nejoblíbenějších destinací turistů z celého světa, ale tenkrát se tamnější turistický průmysl rozjížděl a v Čechách tehdejší cestovní kanceláře podobná místa ještě vůbec nenabízely.

Předpokládám, že v roce 1992 jste žádné zkušenosti s podnikáním neměl. Studoval jste třeba ekonomii nebo pracoval v cestovním ruchu? 

Zkušenosti jsem neměl opravdu žádné. Vystudoval jsem FTVS na Karlově univerzitě, obor biologie, a pak dva roky pracoval jako učitel ekologie na grafické škole. Hned po návratu ze své thajské dovolené jsem se ale se svou krátkou učitelskou kariérou rozloučil a poprosil jsem rodiče o půjčku. Vytiskl jsem deset tisíc letáčků se zájezdy, udělal reklamní kampaň a hned v dubnu jsem odlétal s první skupinou deseti klientů jako průvodce do Thajska. Ještě téhož roku jsem měl prvních sto klientů. Po roce jsem mohl rodičům půjčku vrátit a po sedmi letech jsme již dvakrát týdně létali vlastními chartery do Bangkoku. V té době jsem také rozšířil nabídku zájezdů na celou jihovýchodní Asii a posléze i do
celého světa.

Název cestovní kanceláře Siam Travel vychází z původního názvu pro Thajsko. Název Siam byl používán až do roku 1939 a pak ještě v období 2. světové války.


Více informací o nabídce Siam Travel a 108 Palm Beach resort naleznete na:
www.srilankaresort.cz www.siamtravel.cz přímý kontakt na pana M. Němce : +420 602 324 403


(celý článek najdete v tištěném vydání č. 1_2/2019, ročník XV. – objednání předplatného zde)