JiCechy

Cukrovka.

„Cukrovka“ není jen řepa (bohužel)…
Cukrovka neboli diabetes je metla lidstva, a to doslova a do písmene. Plíživý zabiják, který nebolí, o to víc nadělá paseky! Proto se v roce 1991 rozhodla Světová zdravotnická organizace společně s Mezinárodní diabetickou federací, že vyhlásí 14. listopad jako Světový den diabetu.

14. listopad – Světový den diabetu.

Proč zrovna toto datum? Protože 14. listopadu 1891 se narodil kanadský lékař Frederick Grant Banting a sté výročí jeho narození bylo veskrze příhodným důvodem určit den, kdy se bude na celém světě bít na poplach a křičet z plných plic, že cukrovka je nepřítel, kterému bychom se měli velkým obloukem vyhnout. 

Byl to právě Dr. Banting, který se svým asistentem Charlesem Bestem objevil léčebné účinky inzulinu, který – jak známo – produkuje slinivka břišní. Když slinivka inzulin neprodukuje, nedochází tím pádem k přesunu glukózy do buněk, a protože glukóza je zejména pro buňky mozku a červených krvinek jediným zdrojem energie, dostává se naše tělo do velmi svízelné situace, kterou řeší tím, že si glukózu začne nouzově vyrábět odjinud, např. z bílkovin ze svalů.