Ten náš páternoster – 8

I fotbalový fanda umí zapomenout na ofsajd a bídnou přihrávku. To odpoledne byla tématem našich debat voda. Dovoluji si pokračovat v ní i na této stránce. Napřeskáčku, jenom pár různorodých údajů nabídnu k následnému přemýšlení.
V loňském roce napršelo jen 79 procent srážkového normálu. Zatímco celkový objem fakturované vody se snížil o 2,4 procenta na 492,5 miliónu metrů krychlových, výběr vodného a stočného vzrostl o více než dvě procenta na 27,2 miliardy korun. V ČR je odvodněno systematickou drenáží cca 25 % zemědělské půdy. Bohužel velký podíl těchto nezřídka plošně velmi rozsáhlých systémů je zanedbaný. Přibližně 30–40 % odvodňovacích systémů z celkové výměry 1 071 884 ha je poškozeno, způsobuje problémy a vyžaduje akutní řešení. A tak dále, viz web a slůvko voda.
Do hry o vodu se vložili politici a obchodníci. To by nemělo vadit, pokud by… Ale už jsme si zvykli: kšeft za každou cenu. Proto obezřetně zkoumáme návrh zákona, kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů. Uslyšíme několik pravd pravdoucích, jak se komu která bude v předvolebním kolotoči hodit. Už jsme si užili o prázdninách předehru. Slyšeli jsme z vládních míst plamennou obhajobu možné výstavby čtyř nových přehrad a celkem 16 nových míst do Generelu lokalit vhodných k akumulaci povrchových vod. Občané, s nimiž se předtím nikdo nebavil, protestovali, například ti z kraje Oty Pavla na Berounce, a nové lokality do LAPV (zkratka onoho Generelu) zařazeny nebyly a prý až do konce volebního období nebudou. Věříte?
(celý článek najdete v tištěném vydání 10/2016, ročník XII. - objednání předplatného zde)