Ohlédnu se – a co vidím?

Když si šel Jiří zatančit s mojí drahou polovičkou, která mu během tance prozradila sladké tajemství, totiž že je v jiném stavu, zareagoval na tu informaci v duchu Kavkova humoru: „Nepovídej! A s kým?“ Po sérii písní seběhl Arnošt Kavka nezajímal. Nedospěl jsem tehdy ještě do věku, kdy bych docenil, jak významnou a výraznou zpěváckou osobností v historii naší populární hudby a jazzu je. Patřil jsem tehdy k „bigbíťákům“, a tak například Kavkův twist Móda mně připadal přímo trapný. Teprve po létech, kdy jsem poslouchal staré desky tohoto zpěváka, kterému se přezdívalo Doktor Swing, pochopil jsem jeho výjimečnost i to, čím se stal vzorem pro mladého Karla Gotta. Ostatně vybavuje se mi nyní jiná vzpomínka: V roce 2004 jsme vydali s dcerou Rudofa Cortése Dášou knížku o jejím otci – Rudolf Cortés milovaný i zatracovaný. Požádal jsem tehdy Karla Foto: archiv autora z pódia a šel se s bratrem pozdravit. Tak jsem si s ním i mohl podat ruku. Pak se u nás objevil ještě Ivan Štědrý, bratr Karla, a kdosi z publika se přišel zeptat, jestli si nás dohromady může vyfotografovat. Nevíme, kdo to byl a žádný z nás tu fotografii nikdy neuviděl. K naší lítosti. Tolik vzpomínka na mé jediné setkání s Arnoštem Kavkou.
V šedesátých letech, kdy se Kavka snažil držet krok s dobou, mě nezajímal. Nedospěl jsem tehdy ještě do věku, kdy bych docenil, jak významnou a výraznou zpěváckou
osobností v historii naší populární hudby a jazzu je. Patřil jsem tehdy k bigbíťákům“, a tak například Kavkův twist Móda mně připadal přímo trapný. Teprve po létech, kdy jsem poslouchal staré desky tohoto zpěváka, kterému se přezdívalo Doktor Swing, pochopil jsem jeho výjimečnost i to, čím se stal vzorem pro mladého Karla Gotta.
(celý článek najdete v tištěném vydání 11/2016, ročník XII. - objednání předplatného zde)