Pneumokok

S primářkou Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce, MUDr. Hanou Roháčovou, Ph.D., jsme si povídali o tom, proč je pro seniory tak důležité chránit se proti invazivním pneumokokovým onemocněním i během pandemie.
Rizikovými skupinami jsou především malé děti a senioři, ale neznamená to, že pneumokok nemůže postihnout i jiné věkové skupiny.
Pneumokok je bakterie, která není v naší populaci nijak vzácná ani zvláštní. Mezi lidmi je široce rozšířená, a to v podstatě už od dětského věku až po seniorský. Typy pneumokoků, které běžně osídlují sliznice úst, nosu a hrtanu, těchto často bezpříznakových přenašečů, se v průběhu roku obměňují. Takže pokud je někdo nosičem některého z kmenů, nezůstane jím už napořád. Rizikovými skupinami jsou především malé děti a senioři, ale neznamená to, že pneumokok nemůže postihnout i jiné věkové
skupiny. Zákeřnost pneumokoku spočívá v tom, že dokáže vyvolat širokou škálu onemocnění. Od těch,
která nás tolik neděsí, jako jsou záněty horních cest dýchacích a obličejových dutin, až po smrtící infekce, což bývají u malých dětí především záněty mozkových blan a u starších osob nejčastěji záněty plic.
V případě těžších zánětů mohou následky těchto infekcí u lidí starších věkových skupin vést i ke komplikacím jako postižení plic, eventuálně třeba i postižení srdce. Onemocnění může začínat poměrně nenápadně, předchází mu třeba katar horních cest dýchacích, bolesti ucha nebo několikadenní horečka. A potom se jako komplikace původně virového onemocnění objeví vysoká horečka, třesavka a kašel. K rozvoji onemocnění přitom dochází v řádu hodin.