Zdeněk Lukeš 27 let na Pražském hradě.
Když se ptali neznámí fotografové, jestli si mohou udělat snímek našeho domu ze zahrady, netušila jsem, že po čase při náhodné návštěvě knihkupectví mě upoutá povědomá fotka na obálce knížky. Byla to Praha moderní od architekta Zdeňka Lukeše, v pořadí už druhá, kterou věnoval funkcionalistickému období v architektuře. Od té doby vyšla i Praha moderní III a mnohé další. Na setkání se Zdeňkem Lukešem jsem šla ovšem na Pražský hrad.
Historik a popularizátor architektury Ing. arch. Zdeněk Lukeš je česká Eliška Hašková-Coolidge – také „přežil“ několik prezidentů. Přirovnání čistě z hlediska délky působení v prezidentské kanceláři, kde se od roku 1990 stará o důstojnou podobu Pražského hradu, obnovu zanedbaných prostor a jejich přeměnu v užitečná místa pro veřejnost. I když i na etiketu přišla řeč.
- Svoje Psí vycházky, při nichž provázíte lidi po zajímavých pražských lokalitách, jste si vymyslel proto, že spojujete užitečné s osvětou – při výkladu zároveň vyvenčíte svého labradora?
Svého psa jsem vzal na Psí vycházku jen jednou, a tak štěkal, že jsem ho musel odvést domů. Ale lidi tam berou pejsky, záleží na trase. Název má jiný důvod. Psal jsem o architektuře do internetového Neviditelného psa a Ondřej Neff, který ho vydává, mě poprosil, jestli bych pro něho a pár přátel neudělal nějakou vycházku do míst, kam se lidi normálně nedostanou. A protože měla vycházka velký úspěch, tak se opakovala, a ta tradice běží dodneška. Psí vycházky se konají pro veřejnost tak čtyřikrát…
(celý článek najdete v tištěném vydání č. 12/2017, ročník XIII. – objednání předplatného zde)